Výlet do středověku,

prostě GuedelonPřistáli jsme ve středověku. Konkrétně tedy v Guedelon, což je hrad, který staví ve Francii středověkými postupy. Prý jim to tehdy ve středověku netrvalo tak dlouho, bo neznali třicetipětihodinový pracovní týden, polední pauzy, dovolené a sick days, ale i tady jednou dojdou do cíle. Zkrátka a dobře, téměř všechno se v Geudelon odehrává přesně tak, jak se odehrávalo kdysi dávno. Jediné současné jsou ty věci, které se váží k bezpečnosti práce. Tedy lidi, kteří zde pracují, používají ochranné pomůcky jako přilby (ty jen někdy a dávají si přes ně kapuce), ochranné brýle a respirátory pracují-li s kamenem, mají pracovní obuv. A potom kupříkladu kladka má kola vyrobená stejným způsobem jako tehdy dávno, jen to lano je současné, a to kvůli nosnosti. 

Vyfasovali jsme výborného průvodce, který nám hodinu vyprávěl, jak obtížné byly jejich začátky, kdy pátrali ve starých pramenech, aby zjistili, jak se tehdy stavělo. Kolik času je stálo, než se dohrabali správné konzistence malty, jak občas postupovali metodou pokus-omyl a pak bourali zeď, protože hrozilo, že spadne. Procházeli jsme se mezi lidmi, kteří ručně opracovávali kámen, vyráběli šindele na střechy, barvili látky úplně stejně jako tenkrát. Kolem nás se procházely husy a kachny, v ohradě byli strašně oškliví vepři a na povozu taženém koňmi převáželi pracovníci v dobovém oděvu a novodobých pracovních botách potřebný materiál. 

Byli jsme první česká výprava v Guedelon a byli jsme na své prvenství náležitě pyšní. Pokochejte se :-) A až budete ve Francii, určitě se tam stavte. 

domeček :-)

obchod


kuchyně

jižní strana hradu

výroba šindelů

asi poznáte :-)

výroba dlažby

prasátka

náš průvodce

mlýn

opracování kamene

okýnko ze špajzu

tohle si pořídím :-)

věž s kaplí

kuchyně

asi poznáte

garáž

trámový strop

severní strana hradu

Komentáře

  1. Ráda se podívám, jak budou tyto rozkošné záběry vypadat za deset let, až se i po zbytku Francie rozšíří multikulturní obohacení, které se zatím skromně krčí jen v Paříži, Calais, a pár dalších městech.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat