Jak jsem potkala nezaměstnanou

aneb rozčarování

Když jsem byla před pár lety tři měsíce bez práce, zoufale jsem tloukla hlavou o stůl, rozesílala životopisy jak divá a když mi matka řekla: Prosím tě, teď si jdu lehnout, jsem z práce strašně utahaná, v podstatě mi to vehnalo slzy do očí, protože jsem taky chtěla být strašně utahaná. Na pracák jsem se styděla, tak jsem se všude nahlásila jako samoplátce a snažila se. Práci jsem si nakonec našla, byť se to vyvrbilo tak, že jsem skončila na volné noze, peru se s tím statečně, ale jakože jednoduché to není. 

Nedávno jsem začala částečně pracovat pro jednu neziskovou organizaci a hledáme další pracovnice. Záměrně píšu pracovnice, protože home care je prostě práce spíš pro ženský než pro chlapy. Ne, práce není luxusně placená. Jo, je to dřina. A jo, máte z ní fakt dobrý pocit. A tak jsme se dnes sešly ... ano sešly samé ženy v jedné cukrárně, abychom se seznámily s uchazečkou o práci. 

Jo, jsem z toho rozčarovaná. A jo, asi si zvyknete, že když jste nějakou dobu na pracáku, tato paní řádově měsíce, už přemýšlíte, jak si tu pohodičku tak nějak uchovat. Jako, nemusíte vstávat, nikam se hnát, nikdo po vás nic nechce, prostě si hnijete doma a nic vám nechybí. Tedy někomu. Mně chybělo. 

Paní tedy měla stran té práce několik problémů, které se asi překlenout nepodaří. Na nic se neptala, tvářila se laxně a velice rychle se odporoučela domů s tím, že prý jde cosi vyřizovat. No, když má z čeho žít .....

Já nevím, jak je to s podporou, jak dlouho se bere a kolik to měsíčně jednomu hodí, ale kolegyně na pracáku byla a moc spokojeně tehdy nevypadala. Teď se teda tváří daleko líp. Ale ona je moje nátura, blbě si o něco říkáme, moc to jaksi neumíme. A brát peníze od pracáku považujeme když ne přímo za selhání, tak za situaci, ze které potřebujeme být co nejrychleji venku. 

Takže, když někdo obíhá pracovní pozice, reaguje na inzeráty, ptá se a pořád není ten pravý, věřím, že to pro něj musí být k uzoufání. 

Tahle paní se už asi neozve. Odcházela s tím, že si to rozmyslí. Třeba je home care pod její úroveň, třeba vlastně pracovat ani nechce. Prosím, její volba, ale potom teda mám velký problém s tím, že část peněz, které my všichni tomuto státu odvedeme na daních a sociálním, abychom jaksi byli solidární, končí v peněžence této paní. Protože tato paní mohla mít práci hned ..... 

A třeba mě překvapí a vezme to. Jen nějak nevím, jestli my chceme takovou paní. 

Komentáře

 1. Vida, jsem si jistá, že k rozčarování dojde i v případě připrchlíků do Evropy, kteří k nám též rozhodně makat nejdou. Jak se ukázalo v Německu, kde pro ně vytvořili spešl pozice, protože jako uchazeči o azyl nemohou pracovat a kupodivu, odmítli. Ale v případě chudáků připrchlíků, Vám tato nátura zjevně nevadí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Miluju tyhle anonymy, co vědí, co mi vadí a co mi nevadí. Jednak bych si vyprosila pejorativní označení "připrchlíci" a ráda bych se do budoucna držela slova "uprchlíci". Jsem si na sto procent jistá, že jsem jaksi viděla víc uprchlíků, než Vy, takže bych se zdržela jakýchkoli komentářů k danému tématu.

   Upřímně jste se dobře učila u paní Hrindové, pana Okamury a dalších, kteří si z uprchlíků udělali svoji živnost, přičemž jeden z nich uprchlíka v životě neviděl a druhý je sám imigrantem :D. Až budu psát o kytkách, taky mi napíšete, že nám je uprchlíci podupou? ..... Mimochodem, ve zdravotnictví na těchto pozicích pracují většinou práce imigranti, to jste nevěděla?

   Vymazat
  2. Viděla jsem míň připrchlíků než Vy :-))) Asi těžko, když jsem mezi nimi 3 roky žila v Mnichově. 85% je dlouhodobě nezaměstnaných, kupodivu z naprosto stejného důvodu, nad kterým tady žasnete. Takže oidle mě se to Vašeho tématu bohužel týká. Nejsem stoupenkyně ani Okamury ani Hrindové, jsem pouze pravicově smýšlející volič, který je zásadně proti podporování jakýchkoli nemakačenků (tím nemyslím, děti, invalidy a starobní důchodce, jen tak pro info)

   Vymazat
  3. Tak, já jsem jaksi poslední, kdo by si bral do úst děti, hendikepované (mmch, invalida znamená neplatný a od tohoto označení se upouští) nebo starobní důchodce.

   Vy jste Němka? Tak to píšete výborně česky. Taky tak výborně česky mluvíte?

   Vymazat
 2. Děkuji za kompliment, matka je češka, proč bych neměla umět mluvit česky? Ptáte se mě jinak nepřímo zda mám české nebo německé občanství? Nějak mi unikají souvislosti s tématem nezaměstnanosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm, počítám tedy, že jste v tom Mnichově byla imigrantem. A jestli ne Vy, tak Vaše matka.

   Vymazat
 3. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Kolektivní rozum Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60 % větší pravděpodobnost výhry

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat

Okomentovat