O úrodě a nesolidnosti

aneb co já nebohá si počnu ....Naši fenku obskočil pes. Nechtěli jsme to, ale nakonec se rozhodli, že jí štěňata necháme. Byť na bígla skočil kokr. A jak se říká, že čím blbější sedlák, tím větší brambory, tak zřejmě čím nezkušenější chovatel, tím víc štěňat. Alespoň já jsem toho teda důkazem. 

Prvotní odhad veterináře o pěti až šesti štěňatech ukázal se býti značně nepřesným. Jednoho rána jsem v pelechu našla DEVĚT vrtících se pištících chlupatých štěňat. Nevěřila jsem vlastním očím, ale bylo to tak!!! Bylo jich fakt DEVĚT, naše mladá to přepočítala. 

A můžete to ostatně zkusit taky :-)


Jelikož jsem štěňata měla rodit poprvé, měla jsem domluvenou štěněcí porodní bábu, které jsem tedy hned ráno volala, že už to tam je, aniž bychom musely nějak zasáhnout nebo asistovat. Přijela a spráskla ruce nad tím nadělením. Fenu nazvala můrou jednou, ostříhala pupečníky, prohlídla štěňata, uznala je životaschopnými a odjela. 

Byly to takový krysičky malinkatý :-)


A začala s nima být legrace :-). I vyvěsila jsem inzerát a za chvíli jsem měla sedm štěňat rezerovaných. Spadl mi kámen ze srdce, protože o jedné fence bylo rozhodnuto, že zůstane :-). 

Postupem času jsem začala zjišťovat, že péče o tohle nadělení není fakt procházka růžovým sadem. Jenom anabáze s očkováním byla poměrně legrační a jen díky nezištné pomoci manžela paní doktory Černochové ze Statenic se nám povedlo všech devět kousků naočkovat. Ono to vlastně začalo už odčervováním, kdy mi musela asistovat psí porodní bába. Vypustily jsme devět kousků do chodby, paní odčervovala a já ty odčervené strkala zpátky k feně. Očkování zase probíhalo na dvě etapy, kdy jsem po příjezdu vypustila čtyři neočkované kousky do chodby, očkované narvala do pelechu, rychle utekla, aby se mi to nepomíchalo, a jela jsem s druhou várkou. Na místě samém jsem já hlídala neočkované, Klárka očkované, paní doktorka očkovala a její manžel držel při očkování. Legrace to byla :-). 

A legrace je to pořád. Vlastně od okamžiku, kdy začali žrát granule a konzervy a bylo nám dovoleno je vypustit na zahradu. První výlet byl trochu náročný, protože ti obluďáčci vůbec netušili, k čemu je zahrada dobrá, ale přišli na to již při druhém výletě a bylo trochu náročné je uhlídat. Po každém venčení jsem zralá na sprchu :-).

Dneska? Dneska už jsou čtyři štěňata ve světě a podle zpráv od jejich nových majitelů se jim daří báječně. Dostala jsem i pár fotek, na všech štěňata spí, protože zřejmě není možné zachytit je jindy :-). 

Tři zájemci se neozvali. Jedna fenečka zemřela .... Jedna by tu měla zůstat. Mám tu tři psíky i díky nezodpovědnosti lidí, kteří si psa zamluvili a pak nepřijeli. 

Obzvláště nejvýživnější byl jeden pán, který se v mailu pořád podepisoval major Michal K.a vypisoval mi příhody o starosti o rotu vojáku, nevěřila jsem mu to, ale říkala si, že s psíkem by mohl být kamarád. V den, kdy měl přijet, mi napsal, že má rozbité auto, nutil mě, abych mu psa dovezla. A já jsem fakt ráda, že jsem to neudělala. Po dohodě, že si přijede příští týden, už se neozval .... A co ten vám nasliboval? Kolik mi zaplatí, jak moc mi zaplatí. Nechci zaplatit, chci, aby i ti tři poslední psí kluci našli svého páníčka, který v něm najde psího kámoše na život a na smrt. Protože psi vás vážně milují. Láskou nezištnou a napořád. Vážně nafurt ..... Obzvláště, pokud máte v ruce misku se žrádlem :D. 

A já halt, dokud jim ty páníčky nenajdu, budu dál krmit, uklízet, venčit, hrát si s nimi, prát ..... prostě se starat o ty, kteří v okamžiku, kdy mě uvidí, hodí šipku z pelechu jen proto, aby se mi mohli zavěsit na tepláky. A víte, co je na tom všem nejtěžší? Nezašlápnout je :D

A na závěr? Jsou ještě dobří jako výmluva, že nemůžete nic dělat :-) 


PS: Vřelé díky paní Lonkové, která mi byla vždy k dispozici radou a pomocí .... 

EDIT: Důkaz bílé náprsenky :-)
Komentáře

 1. Ti jsou srandovní. Divné je, že ani jeden nemá ani flíček bíglí bílé. Na té druhé fotce ze zahrady vypadají všichni jak čistokrevní jezevčíci. M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mají bílou - mají bílé náprsenky :-), což ovšem na fotkách není vidět :-). Je trochu obtížné ten pytel blech vyfotit. Natož, aby byly vidět znaky. Mají povětšinou bíglí ksichtíky s trochu spláclým čumákem a kokří velké oči. Dva byli černo-bílý (jeden je ještě tady), ti zase pro změnu vypadali jako čistokrevní rotvíci :-)

   Vymazat
  2. Přidala jsem foto s náprsenkou :-)

   Vymazat
  3. Díky. Ano, to už je bíglí kukuč :-) M.

   Vymazat
  4. A potvrdila se teorie, že "nečistí" bíglové nemají bílý konec ocasu. Ani jedno z těch štěňat nemá ten bíglí "prapor". Mají ty náprsenky, ti černí mají bílé ponožky, jeden víc, druhý míň. Zbytek byl trikolorní. Od začátku. Dominuje ale u všech ta černá :-).

   Vymazat
 2. Zase další namnožená štěňata, tím bych se nechlubila, chudák fenka a ti mrňousci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za názor.

   Množená štěňata bývají množená za účelem vytváření zisku množitelem. Tato štěňata nebývají očkována, jsou chována v klecích, často jsou odebírána od fen v době, kdy ještě mají být kojena, rozhodně nejsou dokrmována psími konzervami, není jim poskytována veterinární péče, nejsou venčeny a vůbec je s nimi zacházeno jako s obchodním artiklem. Úmrtí štěňat je potom bráno jako tragédie, která snižuje zisk.

   Víc dodávat nebudu :-), půjdu radši se štěňaty na zahradu :-)

   Vymazat
 3. Já znám problematiku množíren vs PP opravdu dobře. Jste si tak jistá svojí odpovědí? To, že je nemáte pro peníze a v klecích jim ještě nezaručí šťastný život a další množení. To, že jim najdete páníčka ještě neznamená, že vnoučata vaší fenky a neskončí v útulku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, asi úplně nerozumím tomu konci a nehodlám se obhajovat před anonymem :-)

   Vymazat
  2. Kdybyste znala problematiku mnoziren opravdu dobre, neplkala byste takove nesmysly, proboha. Viz komentar JM.

   P. S. Kudro pozves me na neco dobreho za ty desetitisice, co jsi za ne zinkasovala? :-) Jen ne do Turska na rizek :-)

   Vymazat
  3. Čéče, Jarko, ráda Tě pozvu. Jasná věc ... ale bojím se, že můj vejdělek bude stačit tak akorát na ten řízek v Tursku :-)

   Vymazat
 4. Prosila bych o vysvětlení, jak zajistím šťastný život jakémukoli štěněti. 100% jistotu nemá žádný chovatel, i pejsek s papíry může skončit u špatných lidí, fenka v množírně... Ovšem přirovnávat k množírně případ, kdy fenka prostě neplánovaně zabřezne, to mi dost nedochází.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jindřiško, já ti to vysvětlím. Podle některé teorie jsem první chybu udělala, že jsem fenku nekastrovala, druhou, že jsem ji neuhlídala, třetí, že jsem si štěňata nechala.

   Vymazat
  2. Základní chyba je, že žijes :-) Pořád se dnes na ty potvory mrňavý chodím koukat, i když představa devíti hemžítek na jedné zahradě a popis očkovací procedury je docela síla. O chybějícím bílém ocásku u míchaných bíglů jsem nevěděla - člověk se pořád učí. M.

   Vymazat
  3. Ano, devět hemžítek na zahradě s fenou v čele je docela bžunda. A hlavně je hodně hezké sledovat, jak si je fena dokáže sehnat do jednoho chumlu a dostrkat ke dveřím domů :-).

   Ale jinak je to zajímavé - jeden žere kytku, druhej reje v záhoně, třetí zkoumá schody do sklepa, tři se perou, zbytek se dobejvá přes balkonové dveře do obýváku :D ....

   Teď už jsou jen čtyři hemžítka, tak je to legrace. Navíc už jsou navyklí a reagujou na pokyn: Pojď sem!!!

   I.

   PS: Jdu se zamyslet :-)

   Vymazat
 5. Vyrukovat s množírnou je natolik mimo,že se mi k tomu nic víc nechce psát.
  Štěňata jsou u vás jako v bavlnce a přeji jim a vám:-)brzký nový dobrý domov.
  Brouzdající

  OdpovědětVymazat
 6. a ja jsem tady jako vubec nebyla, ano ? :-) jsou nadherni :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj,
  nádhera.
  Ty množírny mě ale nadzvedly, až píšu! Totiž totiž, vím, že sem ta diskuze nepatří, ale stejně. Máme čistokrevnou fenu bez PP, uznávám, asi jsme se málo zajímali, PP pro nás nebylo tak důležité, po kontrole u veterináře se fena jeví zdravě, včetně DKK, atd. Zatím je velmi malá, ale se štěňaty jsme do budoucna počítali, pokud bude zdravá (jasně že pro prachy! Pro co jiného taky!).
  No a teď jak různě čtu, že není nic horšího, než ti, kdo mají bez PP štěňata, tak váhám a nějak nevím. Prvak znám hromady bezPP psů, kteří jsou naprosto skvělí a rozhodně nejsou víc nemocní, než PPpsi (u těch se to možná víc řeší) a druhak znám hromady majitelů, kteří průkaz původu neřeší a chtějí prostě jen psa.
  No a pak čtu o těch prznitelích plemen (mezi které bychom se zařadili taky) a fakt nevím, jestli se to fakt tak velké zlo a měli by po (ideálním) světě běhat jen samí psi s průkazy původu a s pečlivě naplánovaných spojení (a uznávám, maličkato mě to děsí).
  Asi bych to téma vůbec neměla vytahovat na světlo a hlavně bych se měla připravit na to, že pokud u nás na štěňata někdy dojde, hned po vyvěšení inzerátu mohu očekávat kárající maily.

  Mimochodem Ivčo, s tebou můj elaborát nemá nic společného.

  Zdravím a ať mají šťeňátka brzy nový domov:))

  Míša

  PS: Teď si říkám, nemělo by se stejně zasahovat i u koček?

  Jo, a ještě něco, kastrovanou fenu jsme měli jednu a teda jako nic moc. Rozhodně ju to poznamenalo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Míšo, tenhle komentář píšu už napotřetí :-) .... Technika mě tentokrát trochu zklamala :-).

   Já vím, jak se starám o svá štěňata. A jsem si svojí péčí jistá. Věřím, že i Ty byses o případné nadělení postarala co nejlépe. Já vím, že mám plný koš čistě vypraných dek do pelechu, vím, že smečka spí znavená poletováním po zahradě :-).

   Množírny jsou jistě problém. Ale rozhodně to neznamená, že každý, komu se urodí víc štěňat, je zákonitě množírnou.

   Slovy mého kamaráda faráře: To je ale boží požehnání. My, co se toho nemůžeme zúčastnit, jen zdáli tiše žehnáme.

   Takže hlavně klíííííííííííd a nohy v teple :-)

   Vymazat
  2. Tak množírny jako takové jsou určitě špatně, o tom žádná.

   Ale tu snahu vymýtit psy bez PP moc nechápu :-/

   Pejsci se u vás mají fajn, tys vůbec nějaká až moc pracovitá:)

   Míša

   Vymazat
  3. "Čistokrevný" pes s papíry a bez papírů. To je jako, když si pořídíte televizi z renomovaného obchodu a od překupníka. Voříšky a čistokrevné pouliční směsky z toho vyjímám. Pokud máte psa papírového, je takříkajíc v záruce. To znamená, že exteriérem i povahou bude odpovídat standardu plemene. Navíc vám chovatel poskytne jistý servis.

   Pozor, i když si člověk pořídí fenu s PP a nakryje ji psem s PP, neznamená to, že štěňata papíry dostanou. Proč? Fena a pes nebyli uchovněni, to zahrnuje kontrolu zdravotního stavu, rodokmenu,plus nějakou tu absolvovanou výstavu. Toto jsou důvody, proč jsou psi s PP výrazně dražší než ostatní. Argumenty, že pes byl ve vrhu šestý a že i když je čistokrevný, tak se na něj papíry nedostaly, jsou mylné.

   Říká se, že když fena nemá aspoň jednou za život štěňata, je to špatně. Není to tak. Vždyť dřív ve smečkách měly potomky jenom alfa samice. Ostatní utřely nos. Kastrace je doporučována i ze zdravotních důvodů. U starších fen může dojít k zánětům dělohy, některé silně trpí na falešnou březost (pozor, i ty, které už třeba štěňata měly). Ale to je na zvážení každého pejskaře.

   A teď, proč raději vaši fenku nepřipouštět? Protože v útulcích jsou stovky psů, kteří by rádi měli svého páníčka a pelech jistý. Proč jim brát šanci tím, že "bychom chtěli mít štěňátka, jen proto, že je chceme". Pokud chce člověk jenom mazlíka a nechce řešit papíry a platit moře peněz, tak ať jde do útulku. Pejska bude mít skoro zadarmo a ještě udělá dobrý skutek. Pokud se mu líbí konkrétní plemeno, tak ať jde k chovateli, protože tam najde to, co se mu na daném plemeni líbí. Se zárukou. Stejně tak k chovateli půjde ten, kdo chce psa na práci.

   Uff, chci jen podtrhnout, že to nemyslím zle. Jen mi to v globálním měřítku přijde hloupé, pořizovat štěňátka bezúčelně, když je spousta už narozených psů, kteří žijí v nevyhovujících podmínkách a potřebovali by milující páníčky.

   PS: Ivo, hodně zdaru se smečkou, "my" jsme taky březí a ultrazvuk tvrdí čtyři kousky. Minule říkal pět a vylouplo se z toho jedenáct bernských salašníků ;-) a to jsou teprve žrouti a ničitelé

   Vymazat
  4. Ovesna vlocko, s tvym komentarem nelze, nez souhlasit. Na druhou stranu se to proste stalo. Odvarena z toho nejsem, ale rada je mam ;). Postaram se o ne, nez se nekdo najde. Citim za ne zodpovednost.

   Fena mela jit na kastraci ted na jare. I minulou jsem mela kastrovanou. Tahle mura se halt rozhodla ..... tedy, kastrovat budu, az veterinarka dovoli. Chudak fena je z tech deviti stenat drobet zhuntovana ;). Musim ji radne zrevitalizovat ;).

   Vymazat
 8. Ovšem argument se psími vnoučaty může vypustit snad leda canisterorista.
  Pimpa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, a co teprve vnoučata vnoučat? :D

   Vymazat
  2. Vnoučata vnoučat se spiknou a dají lidem do držky :D.
   Pimpa

   Vymazat

Okomentovat