Nedivme se jim,

šli bychom taky


Rok 1989 zdá se už tak strašně dávno, že mnozí z nás již zapomněli, že i naši občané kdysi odcházeli za železnou oponu, aby našli trávu zelenější (ano, zlehčuji, ale já už jsem taková). Zkrátka a dobře i naši občané podstupovali cesty strastiplné, aby na vysněném západě našli své štěstí a lepší život. Byli všichni uprchlíky v pravém slova smyslu? Nebo šli někteří i jen proto, že jim západ sliboval lepší ekonomické možnosti? 

Dnes, když se chceme odstěhovat někam, kde cítíme více možností, prostě si sbalíme kufry a jdeme. Hranice už vlastně při svých cestách ani nevnímáme. Prostě jdeme. Před rokem 89 jsme podstoupili martýrium s výjezdní doložkou, devizovým příslibem, nesvěřili jsme se ani nejbližším přátelům a doufali jsme, že se ten náš vysněný život na západě podaří. Ale ani tehdy od nás nikdo neodcházel, protože by umíral on nebo jeho děti hlady. 

Zkusme pochopit ty davy lidí, kteří berou útokem jižní státy Evropské Unie. Zkusme se vžít do situace, kdy není jídlo, není voda, země je zmítána vnitřními problémy, mnohdy válkami, lokálními problémy, živelnými katastrofami. Zkusme si na chvilku představit situaci, že voda z vodovodu neteče, protože žádný vodovod nemáme, práce není a když je, tak dřeme 12 hodin denně za mzdu, za kterou by nikdo z nás ani malíčkem nehnul. Promítněme si před očima film, že svým dětem dáváme již po třicáté v tomto měsíci k jídlu kuskus s ničím, že naše děti trpí průjmem, protože ve vodě je cosi, co jim ten průjem způsobilo, a doktor není v dosahu. Zkusme si představit své dítě s vysokou horečkou bez dosažitelné lékařské péče .... Zkusme si tohle všechno představit a potom se zamysleme, co bychom dělali ..... 

Potom možná pochopíme .... Nesuďme je, nejsme v jejich situaci, nechodíme v jejich botách, neprožili jsme to, co prožili oni. Jejich důvody pro cestu k nám jsou jistě závažné, oni je tak vnímají. Chtějí jen lepší život. Takový, jaký máme my. Připadá jim nespravedlivé, že u nás je pitná voda dosažitelná všem, lékaři fungují na každém rohu, na jídlo máme peníze (i s omezenými rozpočty všichni nakrmíme své děti), mnozí mohou cestovat, koukat na televizi, žít svůj šťastný život. Chtějí to taky. A zkouší to získat. 

Netvrdím, že všichni, kteří vstoupili, vstupují a ještě vstoupí na území Evropské Unie si zaslouží zde zůstat. Netvrdím, že všechny si zde máme nechat a snažit se jim pomoci k lepšímu životu. Chci jen, abychom věnovali pět minut zamyšlení a pokusili se je pochopit. Potom je možná nebudeme tolik odsuzovat, potom budeme shovívavější a možná nám dojde, že tito lidé chtějí jen to, co my všichni považujeme za samozřejmost a mnohdy si jí vlastně ani nevážíme. 

PS: Nenechme se ukolébat fotografiemi, na kterých jsou muži v plné síle, žádné ženy, žádné děti. Mnozí ti muži totiž odešli od svých rodin, aby zde, u nás, v zemi zaslíbené, za minimální mzdu vydřeli peníze, které potom pošlou tam, kde není vodovod, jídlo, doktor .... 

Komentáře

 1. Na 99% s Vámi souhlasím, ale nyní nemohu. Snažím se je pochopit, ale prostě to nejde. Bojím se, mám strach. Je jich - a bude - hrozně moc a nikdo neví, co s nima. Naprosto jiná kultura,zvyky. Žádná vláda v Evropě to neumí řešit.
  Co myslíte, že zde ty tisíce lidí budou dělat?? Pracovat?? Možná malé procento z nich. A stát, který nemá dost pro své občany, je bude živit.
  Mám kámošku, která si musela vzít 500 tisíc půjčku na léčbu své těžce nemocné dcery. Moje máma, skoro nechodící, nemohoucí, zamítli jí příspěvek na péči...
  To, že se roztáhnou po celé Evropě není řešení. A tahle situace rozumné řešení nemá. Zrovna se dívám na zprávy a opravdu mám strach....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já netvrdím, že je to správně, že je máme přijmout všechny, že .... Jen se snažím říct, že my bychom jednali stejně, že bychom stejně jako oni šli za lepším životem, protože pro ně je ten náš život se všem zápory a problémy prostě lepší. V jejich situaci by spousta z nás jednala stejně.

   Ta situace je fakt složitá, její řešení obtížné ..... ale myslím, že mají právo na to, abychom je alespoň pochopili a řekli si: Já jim rozumím, ale pomoct jim nemůžu. Nic víc, nic míň.

   I.

   Vymazat
 2. Ivčo, NEe, ti sem nepřišli makat jako našinec tenkrát na západ, ti sem přišli dojit Evropu. Válkou unavení, udření a zubožení by nenadělali takový bordel. Svět se v p.del obrací. stálá čtenářka Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evo, myslím, že zbytečně zevšeobecňuješ. I my jsme jezdili dobývat západ a někteří si mysleli, že jim přiletí pečenej holub rovnou do huby :-).

   K tomu bordelu .... to je na delší úvahu, na to tu není teď prostor, ale třeba budu mít chuť a vrátím se k tomu.

   A znovu opakuji. Netvrdím, že tu mají všichni být. Nemusí být zubožení ausgerechnet válkou .... je v tom v mnoha případech něco jiného. Třeba jen to, že u nás je ta tráva pro ně prostě zelenější. Chtějí jen "za lepším" :-).

   I.

   PS: Svět se v p.del neobradí .... lidi přeci migrovali odpradávna :-)

   Vymazat
  2. Jasan, že se migrovalo od pradávna. Jen s detailním rozdílem, že se každý nový emigrant snažil začlenit do společnosti, přijmout její hodnoty a zákony. Muslové to dělají přesně naopak, vlezou do země a začnou v ní požadovat dodržování vlastních pravidel. Mělo by se jim říkat spíš okupanti. Evropani jsou moc slušní na to, aby si s nimi dokázali poradit. Eva

   Vymazat
  3. Zase zevšeobecňuješ. Znám muslimy (a nemyslím, že je jich zase až tak málo :-)), kteří tady normálně žijí, pracují, starají se o své rodiny. Ano, nejedí vepřové, nepijí alkohol (někteří :D), ale nijak se nevymykají. Žijí tady prostě svůj život a nikomu nevadí, nepřekáží, neškodí.

   Je smutné si myslet, že když Afričan prodává na Václaváku drogy, každý Afričan tady bude prodávat drogy, že když se někteří muslimové v rámci "svaté" války odpálí v davu, udělá to každý.

   Situace, která se teď děje, jistě není vůbec růžová. To, co se děje na jihu Evropy, je opravdu velký problém. Je to veliká migrační vlna a je potřeba ji systémově řešit. Ovšem to řešení je běh na opravdu dlouhou trať. Tohle se nevyřeší mávnutím kouzelného proutku. A ani to řešení není vůbec jednoduché. Nemůžou tady všichni zůstat. Ti, kterým toto právo bude dáno, musí projít opravdu důkladným sítem. A co s tím zbytkem? Jak to budeme vracet? Tohle je další aspekt problému, jehož řešení je hodně těžké. Není pravdou, že oni nestojí o pomoc v zemi původu. Mnoho jich o to stojí, tu pomoc přijímají a daří se jim nebo se jim životní podmínky o dost zlepšily. Jenže ono to máš těžké. Když se objeví projekt, který pomáhá v zemi původu lidem postavit se na vlastní nohy, čteš, jak cpeme peníze do Afriky a tady máme svých problémů hodně. Máme, ale ty naše jsou o dost nižší, než ty jejich. My si ukrojíme opravdu malinkatý díl, který tam pomůže nesrovnatelně většímu počtu lidí, než by pomohl tady.

   Situace v těch táborech na jihu je napjatá. Proč? Protože je tam velké množství lidí na malém prostoru. Lidí, kteří sem jeli za vidinou lepšího života, dali za to všechno, co měli, ten lepší život je v nedohlednu. Chtěli do Británie, zůstali v Itálii, lepší život nikde. Ten dav, pokud se pohne, se stává třaskavinou.

   Řešení? Nevím ... Ale nepropadám panice :-). Vzpomínám na vlnu čečenských uprchlíků. Přišla, odešla .... Tohle odejde taky. Jen je otázkou, co to za sebou zanechá. Myslím, že minimálně spoustu xenofobie.

   Vymazat
  4. Že se evropská společnost postupně čím dál víc podrobuje isllámským pravidlům, není zevšeobečnování. A nemyslím, že na podporu Afriky je málo projektů, Je smutný, kolik Evropu stála záchrana Afriky a stejně na prd, když zjistili, že máme zelenou travičku a sociallní systém. Nejdřív stačií odnaučit Evropany jíst řízky a pak naučit 5x denně lehnout na kobereček. Daří se jim to. Eva

   Vymazat
  5. Jak konkrétně ty se podrobuješ islámským pravidlům? To není rejpanec, ale fakt dotaz, jak to jako vnímáš. Já nemám dojem, že bych byla nucena se tomu podrobovat nebo v dohledné době podrobit. Alkohol si piju kdy chci a kde chci (krom teda naší návsi, kde je to vyhláškou zakázáno, ovšem s Islámem to nemá vůbec nic společného, naopak to má společného s českými opilci, kteří potom obtěžovali děti v parku - tímto děkuji za všechny komentáře stran mého alkoholismu), řízek jsem měla nedávno - vepřovej, poklekat na koberec nemusím a nechystám se k tomu.

   Oproti tomu se spíš bojím výzev Tomia Okamury a jemu podobných k venčení psů a prasat okolo mešit, protože to je přesně to, co může tu menšinu jaksi naštvat.

   Ano, ČR nemá silnou muslimskou komunitu, Francie je v úplně jiné situaci, ale to zase nemá s tou současnou vlnou nic společného, tam to má jiné kořeny a je to zase na trochu jinou debatu.

   A ne, nemyslím, že by ta záchrana Afriky byla na prd ... myslím, že hodně lidem tam už pomoženo bylo a ještě bude :-)

   Jinak díky za fajn debatu, líbí se mi :-)

   Vymazat
 3. Ivčo, zatím mě obtěžuje pouze "halal" v kebabárnách :) , ale zvykám si a ani nevíš, jak moc si toho vážím.Vážně. A takhle nějak to začínalo ve Francii. Byla nebyla jedna malá kebabárna na předměstí Paříže..... no a konec zazvonil zvonec. Měj se Ivčo a taky dík za téma.

  OdpovědětVymazat
 4. Dík za odvahu napsat tenhle článek!!

  Mnohem větší problém, než těch pár tisíc lidí, kteří by zůstali v ČR, si myslím, že je selhání informací, selhání českých médií, selhání institucí informovat obyvatelstvo, o co jde, co všechno je možné nebo není,KDO sem přichází nebo vlastně ani nepřichází a proč, kolik let v Sýrii byl vykloktanej (od dětství), měl tiky z toho všeho, co zažíval...

  A pak teprve ať říkáme: chceme / nechceme, pomůžeme / ne, je to přes naši hranici, nepomůžeme ... nebo si stanovíme, jak a kde pomůžeme a kde ne...

  Žádné instituce ani odborníci ani vláda ani odborníci nic nevysvětlují nebo k tomu nejsou připuštěni. všechny informace jedou od agentur z druhý ruky a se zpožděním. Máme někde reportéry aktuálně na místě? Máme na ně vůbec peníze? radši financujeme něco jiného, aha, tak se pak není co divit, že vzniknou dva extrémní tábory názorů...
  Hrozný.
  Média jsou tak středoproudý, něco mezi snobstvím a primitivismem, zdá se mi většinou... radši nesledovat. nebo pokud se tím člověk chce zabývat, sledovat různorodá média, hlavně zahraniční.

  OdpovědětVymazat
 5. Dík za odvahu napsat tenhle článek!!

  Mnohem větší problém, než těch pár tisíc lidí, kteří by zůstali v ČR, si myslím, že je selhání informací, selhání českých médií, selhání institucí informovat obyvatelstvo, o co jde, co všechno je možné nebo není,KDO sem přichází nebo vlastně ani nepřichází a proč, kolik let v Sýrii byl vykloktanej (od dětství), měl tiky z toho všeho, co zažíval...

  A pak teprve ať říkáme: chceme / nechceme, pomůžeme / ne, je to přes naši hranici, nepomůžeme ... nebo si stanovíme, jak a kde pomůžeme a kde ne...

  Žádné instituce ani odborníci ani vláda ani odborníci nic nevysvětlují nebo k tomu nejsou připuštěni. všechny informace jedou od agentur z druhý ruky a se zpožděním. Máme někde reportéry aktuálně na místě? Máme na ně vůbec peníze? radši financujeme něco jiného, aha, tak se pak není co divit, že vzniknou dva extrémní tábory názorů...
  Hrozný.
  Média jsou tak středoproudý, něco mezi snobstvím a primitivismem, zdá se mi většinou... radši nesledovat. nebo pokud se tím člověk chce zabývat, sledovat různorodá média, hlavně zahraniční.

  OdpovědětVymazat
 6. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Výměna kdekoli Váš čas je drahý. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu