Miluju řeckou kuchyni

a vážně nesnáším, když ji někdo przní


Po hodně dlouhé době jsem zase sledovala Prostřeno. Výše výhry způsobila, že k plotně se postavili i ti, co se domnívají, že umí vařit, vařit neumí a nakonec se ještě urazí. 

Miluju řeckou kuchyni. Miluju všechny ty turistické věci typu gyros, ale zabrousila jsem už i do tradiční řecké kuchyně, vařím ji ráda a vařím ji často. Z každoroční dovolené jezdím obtěžkána pytlíky s kořením, které lovím na řeckém trhu a lámanou řečtinou se snažím prodavačům vysvětlit, nač něco potřebuju. V hospodách potom zjišťuju recepty a jsem ráda, že jsou místní ochotni se podělit. Když potom venku padá sníh, servíruju mousaku, tzatziki a choriatiki, pouštím k tomu sirtaki a sním o létě, kdy si konečně zase dám gavros, řecké pivo a nechám svoji pokožku polechtat řeckým sluncem. 

Dnes vařil v Prostřeno pan Michal, co se rozhodl pro řeckou kuchyni, kterou nikdy nevařil, a spoustu z těch věcí ani nikdy neochutnal. Statečný to muž. Až bych snad řekla: Drzost nevídaná!!!

Řecká kuchyně je lehká, milá, příjemná, chutná, variabilní. Je prostě krásná .... 

A když jsem okoukla jeho recept na pasticcio a potom si ověřila, že tam prostě něco chybí, vůbec se nedivím, že hosté měli dojem, že konzumují výstup z kuchyně mateřské školy. Prý špetka skořice na skoro půl kila mletého masa. Oujéééééé. O tom, kam se nám poděl česnek, snad ani nepřemýšlím ... asi došel. Stává se, no :-). 

A tak já jsem pasticcio jedla, tedy ho zítra zkusím uvařit. Rodina už se těší .... jako určitý předvoj letošní dovolené v Řecku, páč my se uprchlíků nebojíme, si zítra dáme pasticcio. A já doufám, že se mi povede dochutit lépe, než panu Michalovi. Třeba jen proto, že rajčata nepoužiju z konzervičky, ale dám si tu práci a spařím a oloupu čerstvá. A rozhodně se neurazím, když mi doma ohrnou nos jako nad mousakou poprvé, kdy mi tvrdili, že lilek by do huby nedali. Dali a boule za ušima nakonec měli :-). 

Mimochodem .... avgolemono, co jsem jedla, vypadalo tak nějak trochu jinak ....

A ne, děkuji, do prostřeno se nepřihlásím :-), nemám doma utřený prach a nechci, aby to všichni věděli :D

Komentáře