Třicet stříbrných Jidáše Iškariotského

.... nebo že by třicet stříbrných Ježíše Nazaretského 


Jidáš stal se symbolem nejen zrady, ale i letošních maturit. Kdáká kolem toho kdekdo, tak si kdáknu taky :-) Maturovala jsem před 24 lety!!! Hrůza .... 

Tehdy mě zradil Papoušek na motocyklu, mé sáhodlouhé pojednání o avantgardě ve výtvarném umění (bo jsem byla v těch galériích pečená vařená) už koktání stran papouška nezachránilo. Maturitu jsem udělala, ale to snad jen díky větnému rozboru a shovívavosti komise způsobené tím, že předsedkyně byla současně profesorkou výtvarné výchovy, tedy měla pro moji výtvarnou vášeň pochopení. 

Jak já bych ráda dělala maturitu ve formě dnešních testů. Pochopení psaného textu, doplnění, použití znalostí v kontextu a hlavně v textu. Ale jasně, každému vyhovuje něco jiného. 

Bible je základní knihou naší kultury. Naše společnost vychází z křesťanství, Bible nám potom dala základ pro mnoho morálních pravidel, pro právní normy, zkrátka a dobře, z Bible vychází mnoho věcí kolem nás. Je naší povinností ji znát. A jako maturant bych měla mít povědomí i o judaismu, islámu, budhismu a dalších náboženstvích, ale ta Bible by pro nás měla být pořád onou Biblí :-). 

Měla bych vědět, proč se říká nevěřící Tomáš, začneme od Adama nebo třeba  sežral Šalamounovo h**no .... 

Rozhořčení, které onen Jidáš způsobil, začíná být snad až úsměvné. Nejvíc jsem se ovšem posmála, když jsem se dočetla, že místo Jidáše tam jde doplnit vlastně cokoli. Třeba Ježíš .... Hmmmmm. Jen by se vyškrtl ten Iškariotský a už by tam Ježíš hnedle mohl být. No, tak dobře, podle této logiky by tam mohl být zajíček, králíček, maxipes Fík nebo klidně skřítek František. A bylo by to špatně. Stejně jako ten Ježíš .... 

Ztotožňuji se s výrokem, že kdo si nespojí Jidáš - Iškariotský - třicet stříbrných - Nový zákon - zrada, nepatří  mu maturitní vysvědčení do ruky. 

A taky dumám, jestli fakt všichni, co si vesele pějí píseň Medvídek, netuší, proč .... za třicet stříbrných ..... 


Komentáře

 1. "Bible je základní knihou naší kultury. Naše společnost vychází z křesťanství, Bible nám potom dala základ pro mnoho morálních pravidel, pro právní normy, zkrátka a dobře, z Bible vychází mnoho věcí kolem nás. Je naší povinností ji znát."

  Jo? POVINNOSTÍ? Skutečně je něčí POVINNOSTÍ znát bibli? Proč? Není ničí povinností ani umět číst, ani umět mluvit, natož pak znát jakoukoli knihu. Úsměvné, řekla bych. H.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Usmevne? Jak pro koho. Ale ano, lze vsechno ignorovat, neucit se, nevzdelavat a chovat jako ... (dopln dle vlastniho uvazeni, treba prirozeny inteligent).

   Mimochodem se Bible pise s velky B.

   Jiste, nemusime se nic ucit. Nemusime nic, jen umrit. A je opravdu veci kazdeho, jak se svym zivotem nalozi. Byva to vetsinou poznat hned, jak jeden otevre pusu ....

   Vymazat
  2. Usmevne? Jak pro koho. Ale ano, lze vsechno ignorovat, neucit se, nevzdelavat a chovat jako ... (dopln dle vlastniho uvazeni, treba prirozeny inteligent).

   Mimochodem se Bible pise s velky B.

   Jiste, nemusime se nic ucit. Nemusime nic, jen umrit. A je opravdu veci kazdeho, jak se svym zivotem nalozi. Byva to vetsinou poznat hned, jak jeden otevre pusu ....

   Vymazat
 2. některé komentáře pod článkem na idnes byly pěkné- výstižné- nebudu asi citovat přesně, ale jeden byl v duchu: "taky nejsem fašista, ale vím, kdo byl Hitler- prostě všeoběcný přehled"- a to by tedy maturant opravdu mít měl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš a ono se vlastně nemusíš ani učit číst :D

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu