Nechte je bejt!

aneb český národ prožívá Bondovku 


Smutná zpráva o havárii letadla Germanwings byla o víkendu jednoznačně zastíněna zprávou veselou. Dvě české dívky (můžu si, s ohledem na svůj věk, dovolit psát dívky a ne ženy), které byly přede dvěma lety uneseny v Pákistánu, jsou doma. Zprávy zahltily český internet. A nejen zprávy. Okamžitě se vyrojilo velké množství diskutujících, kteří mají ve věci jasno. 

Jakkoli si myslím, že cesta dvou dívek v této oblasti není zrovna věc bezpečná, jsem současně schopná pochopit jejich touhu jet ... Věřím i tomu, že pro svoji bezpečnost udělaly, co mohly, nezdají se býti jelimankami. Nechci přemýšlet a vědět, co za ty dva roky prožily. Nejsem psycholog, ale troufám si říct, že vyrovnávat se s tím vším budou hodně dlouho. A jestli někdy s pravdou vyjdou ven a svými zpověďmi nám zahltí internet, bude to čistě jejich volba. Již v průběhu víkendu nabádali novináři ostatní novináře k respektování soukromí, aby potom brouzdali v místě jejich bydliště, aby se nakonec zjistilo, že holky jsou snad v nemocnici, snad pod vojenskou ochranou, což jsem si už taky přečetla. Špitál chápu, vojenskou ochranu ne. Ale to nevadí, já jsem ducha mdlého a některé věci prostě pochopit nedokážu. 

A tak zatímco si davy diskutujících honí ego s názory vskutku originálními, já říkám: Nechte je bejt! 

Jsem toho názoru, že udělaly něco, co nechci nazývat chybou, spíš něco, co úplně nedomyslely. A jsem skálopevně přesvědčená, že potrestány byly obě víc, než dost. I kdyby měly splácet veškeré náklady státního aparátu, který po jejich únosu začal "mobilizovat" a jednat, nikdy se tohle nevyrovná tomu, že dva roky byly zcela násilně odstřiženy od svých blízkých, kde braly naději, nevím. Obdivuju jejich sílu. Takže: Nechte je bejt!

A proč to píšu? Ráda bych se zastavila u několika opravdových perel z internetových diskusí. 

Někteří diskutující byli rozhořčeni, že holky mají na hlavách hidžáb, čímž pádem mají jistojistě vymyté mozky a jediným cílem jejich návratu bylo to, aby zde spáchaly sebevražedný atentát. Těmto "odborníkům" na mezinárodní politiku doporučuji se trochu poučit o organizaci IHH, pro tento účel bohatě postačí google překladač, ale bojím se, že i kdyby to měli nakreslené, stejně by to nepochopili. 

Jiní diskutující se neustále pozastavovali nad tím, cože nás to všechny sakra stálo. Stálo - nestálo? Občané této republiky se ocitli v nouzi a tento stát má povinnost se o ně postarat. Jestli někdo zaplatil nebo nezaplatil výkupné je mi v zásadě jedno. Nevím o tom zbla (na rozdíl od těch chytrolínů v diskusích), nehodlám se tím zabývat, víc mi hýbe žlučí tunel Blanka. 

Další se okamžitě obuli do prezidenta Zemana, který se odmítl s dívkami sejít. Mno, já teda toho pána moc nemusím, tak nějak se s ním neshodnu a mám problém vůbec s jeho vizáží, chováním, vystupováním, slovníkem a tak, ale tentokrát opravdu netuším, proč by se s nimi měl scházet. 

Taky se okamžitě vědělo, že tenhle stát ničehož nic neudělal, ale bez něj to jde. No, tak to jsem se smála opravdu hodně dlouho, protože jestli si někdo myslí, že někdy nějaká zpravodajská služba vyleze a řekne, že jsme tam jeli, našli je, postříleli stráže, zaplatili výkupné, naložili je do vrtulníku a jeli, případně vyjde s nějakou jinou historkou ohledně činů páchaných pro osvobození dívek, tak je fakt zralej na vyšetření psychiatra. Budeme se muset smířit s tím, že co a jak se nikdy nedozvíme. Nikdy. I přes opakované dotazy jedné novinářky, která zpovídala představitele neziskovky IHH. Přestože jí ten dobrý muž řekl, že nebude poskytovat bližší informace, protože v místě jsou další rukojmí, nedala se odbýt a furt se ptala. Takže - neřekne nám ani IHH, ani nikdo jiný, jak to bylo. Smiřme se s tím. Holky jsou doma, snad se brzo vrátí do svých životů a vám odborníkům na zpravodajské služby jedno Martini - protřepat, nemíchat .....  

Komentáře

 1. Presne tak,nechte je bejt.Kazdej buran si prihreje polivcicku.Nechapu nechapu,jak muze gnädige frau napsat,jak preci uz babicka povidala,ze kdyz jde vecer parkem holka v kratke sukni a je znasilnena,tak si to zaslouzila.Hnus velebnosti.
  M.

  OdpovědětVymazat
 2. Na druhou stranu....člověk je od přírody zvědavý tvor a prostě mluví o tom, co se právě děje. A čím je to neobvyklejší situace, tím víc ho to zajímá. Mě to přijde jako úplně normální reakce, přece nebudeme mluvit o tom, co se neděje.
  Jako že je to pro dané osoby další velká nepříjemnost, o tom žádná. Ale tomu, že se to teď probírá, bych se fakt nedivila.
  Říká ta, která se do těch diskuzí nepřidává ;).
  Pimpa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jasně, ale napsat něco na internet je úplně jiné, než si to problábolit u piva. A zrovna tohle je ten případ, kdy by lidi měli vážit slova. Ono to v tom virtuálním prostoru zůstává :-)

   Vymazat
  2. To je fakt. Zachovám se průkopnicky a začnu svoje diskuze přesouvat ke zlatavému moku ;) :D.
   Pimp.

   Vymazat
  3. Blbý ale je, že někteří celoživotně mlčenliví jedinci rozvazují až po druhém kousku, takže to leze jak do hlavy, tak i do peněz...
   :D
   Pim.

   Vymazat
  4. Když už po druhým, tak je to ještě dobrý :D. Ale u piva je super nápad. Těším se, až konečně přestanou tyhle hrůzy venku a hospody otevřou zahrádky :-), tam to pivo prostě chutná úplně jinak :D. Tak, možno mě opět označit za alkoholičku :D

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu