Po bitvě je každej generál

aneb měli střílet nebo neměli střílet


To, co se stalo v Uherském Brodě, je tragédie nevídaná. Něco takového jsme zatím vnímali jakožto výsadu Spojených států amerických, kde jsou asi už i docela zvyklí. Prý, jakmile tam slyší cokoli, co by jen vzdáleně připomínalo střelbu, padají všichni k zemi a čekají, až to přestane. U nás se lidi zatím spíš dívají, páč to se jen tak nevidí, že. No, dost ironie, tohle není situace, ze které bychom si měli dělat bžundu. 

Jeden už je dneska zase zmaten z těch informací, cože se tam vlastně odehrálo nebo neodehrálo. Faktem je, že na místě zůstalo osm mrtvých. Osm mrtvých, nevinných lidí, jejichž jediným prohřeškem bylo to, že byli ve špatnou dobu na špatném místě. To je asi tak jediný fakt, který můžeme přijmout jako fakt, stejně jako to, že zraněná servírka skončila v nemocnici. Tím končím, protože ve sledu událostí, kdo kdy co a jak věděl, kdo kam přijel a co dělal, se už nějak začínám ztrácet. 

Dnes se nám vyrojilo mnoho bezpečnostních expertů, včetně jakéhosi člena francouzské legie, kteří se začali všichni vyjadřovat k tomu, co policie udělala špatně a co měla udělat jinak. Počítám, že všichni tito experti vychází ze stejných informací, jako já, tedy z informací, kdy už jeden neví, která bije. Pro zhodnocení celého zásahu je, podle mého veskrze laického názoru, opravdu nutné znát detailní sled událostí, kde kdo v jakou chvíli byl, jaké informace policie měla, jestli byla v kontaktu s útočníkem, kdy a co jim útočník řekl, kdy ti lidé zemřeli, jestli jim bylo pomoci nebo byla jejich zranění od samého začátku neslučitelná se životem. Nevím a počítám, že to nevědí ani ti experti. 

Jen si třeba představuju situaci, kdy tam dva policisté, kteří dorazili na místo jako první, začnou pálit po útočníkovi, ze kterého snad měli vidět jen ruku a kus hlavy za rohem, pročež ten vyprovokován přestřelkou začne pálit, odpraví oba policisty a ještě nějakého toho rukojmí. To by bylo soustíčko pro noviny. No, tak teď máme soustíčko, že na záchodku se nám schovává pán (u nějž již nejde hovořit o čtvrthodince slávy, ale o minimálně půldni slávy, páč v televizi je jakože pořád), který nám čile komunikuje se svojí manželkou, snad sekretářkou starosty, který okamžitě neváhá a informuje média, že na hajzlíku je tam jeden živý člověk, pročež je jen dílem náhody, že v hospodě telka buď nehrála nebo jí střelec nevěnoval pozornost, protože když už byl v ráži, tak se mohl ještě vesele na ten záchodek vypravit a milému pánovi taky jednu vpálit do kebule. Bože, bože. Pán si potom stěžoval, že tam musel sedět dvě hodiny, než ho dostali ven. No, asi to tam nebyla žádná dovolená, já bych asi měla naděláno v gatích, to tak nějak připouštím a přiznávám zcela veřejně, pročež mé drkotající zuby by byly asi slyšet až do lokálu, takže v mém případě by nebylo nutné mě odhalovat přes média, chrup by mě prozradil sám, ale zase na druhou stranu mám dojem, že se tam policisti museli jakože přesunout, bo zásahovou jednotkou nám nedisponuje každá vesnice. Současně představa, jak všichni naskáčou do vrtulníku a pak se komínem slaní na místo činu, zneškodní útočníka a postarají se o nebohá rukojmí, je vhodná spíše do amerického akčního filmu. A chytrolínům, kteří se vyjadřují k délce zásahu, bych doporučila sledovat Rákosníčka a projít si zpětně zprávy o osvobozování rukojmích v Sydney v nedávné době. Nebo třeba zprávu, kterak v Paříži seděl jeden nebohý muž pod dřezem taky poměrně dlouho, než ho vytáhli ven, zatímco terorista si nad ním připravoval pití. V neposlední řadě bylo asi potřeba zjistit, cože se tam uvnitř vlastně děje, což taky chvilku trvá, protože těžko říct, jestli je tam ještě někdo živý a jestli neuváženým zásahem vlastně nepřipravím o život i ty zbylé, co zatím přežili a pokouší se o ně uvnitř srdeční příhoda.

Suma sumárum nejsem žádný extra policejní fanda, nejsem ani bezpečnostní expert, ale mám skutečně velký problém s tím, že se okamžitě ví, jak to bylo a že to bylo fakt špatně. Mám fakt problém s tím, že ti, kteří tam nebyli, nebyli nuceni se v této obtížné situaci rozhodnout a konat, vědí, co se mělo dělat, jak se to mělo dělat a že ztráty na životech by byly jistě menší. Ano, po bitvě je každej generál. Vždycky. A je mu úplně jedno, jestli má informace relevantní nebo ne. Hlavně si potřebuje užít svých patnáct minut slávy. A je mu úplně jedno, že hodnotí rozhodnutí a jednání někoho, kdo tam stál a musel říct, co a jak se bude dít i s tím rizikem, že oběti na životech přibudou. A nevěřím, že někdo jde do něčeho takového s tím, že by mu bylo jedno, jestli nakonec pohřební služba odveze dva lidi nebo deset. Jsem totiž skálopevně přesvědčená, že žádný výcvik nedokáže nikoho stoprocentně připravit na to, jak se má v takových situací postupovat. Vždy naproti stojí člověk, jehož jednání a činy mohou být dost nevyzpytatelné. A rozhodnout, jestli tam vletím teď, za pět minut nebo za tři hodiny, až se útočník unaví, to bych vážně nechtěla. Vy ano? A když už byste tam to rozhodnutí učinili, tak byste se druhý den od médií a samozvaných expertů dozvěděli, že jste to celý udělali špatně. Tak na to bych se krajc vajc, abyste jako věděli. 

Upřímnou soustrast všem pozůstalým, R.I.P. obětem a těm, kteří tam v té nelehké situaci stáli .... pevné nervy. Já věřím, že jste v tu chvíli jednali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Bez ohledu na to, co říkal ten expert z francouzské legie.

Komentáře

 1. Ivčo, píšeš mi z duše. Od té tragédie nevycházím z údivu...na FB to nejmenovaná popsala, jako že doktoři ze záchranky měli konečně zážitek /ta empatie mě skoro srazila/, pak jsem sledovala tamního starostu, který mi připadá, že odmala chtěl prorazit do televize, následoval pan Gazdík, který národu sdělil, že za všechno může policie, případně bývalí koaliční partneři...Nechápu, jak si na tomhle někdo může honit PRko...
  Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lidi jsou schopni se přiživit na jakémkoli cizím neštěstí.

   Já nejsem žádný předseda police fun clubu, ale tohle zrovna byla tak nestandardní situace, že počítám, že měli všichni hlavu v pejru a přes veškeré výcviky a nácviky se najednou ocitli v situaci, kdy nevěděli, co se děje, jak se děje, kolik je tam lidí, kolik jich žije, kolik jich trpí, kolik je už mrtvých. Museli se nějak rozhodnout. A ať by se rozhodli jak chtěli, vždy by se našel nějaký expert, který by to rozhodopádně udělal jinak.

   Nemyslím, že by policie neměla být postihována za svá pochybení, ale jak může doprkvančic nějaký samozvaný expert říct, že to bylo celé špatně. Nebyl tam, neřešil tu situaci, prd o ní ví, tak ať sakra mlčí a nepřiživuje svoje pošramocené ego na neštěstí druhých.

   O starostovi Brodu se snad už nebudu vyjadřovat, protože když jsem zjistila, že provařil toho člověka na záchodě, tak jsem ho i přestala poslouchat. Někdo takový mi nestojí za deset vteřin mého času :-)

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu