Opatrné soudy

aneb pravdu se asi stejně už nedozvíme


Případ dětí z Nýrska, kterým se oběsil otec .... Asi není v tomto státě člověka, který by o této kauze neslyšel. V tom, co předcházelo stěhování dětí k tetě a strýci, už aby se prase vyznalo, jedna odbornice střídá druhou a já už fakt vůbec netuším, kdo nakonec tu policii kontaktoval, na základě čeho a jaké pro to měl podklady. Každopádně policie začala šetřit, což jí snad nemožno vyčítat, od toho ji tady máme, otec to psychicky nevydržel a oběsil se. Děti se vrátily k matce. 


Nechci hodnotit, co se dělo v této rodině, moje oblíbené pořekadlo, že já jim k tomu nesvítila, sedí i tady jako zadnice na hrnci (nechci být vulgární, jistě chápete). K celé kauze mám jen několik útržkovitých postřehů a jednu věc, kterou mi hlava prostě nebere. 

Někdo na počátku pojal podezření, že děti jsou zneužívány. Začal konat. Zákonná povinnost, konat, jde-li o nezletilé děti. Kdyby nekonal a děti opravdu zneužívány byly, byl by nejen popotahován, ale je-li to slušný člověk, ještě by si to nadosmrti smrťoucí vyčítal. Já bych si to vyčítala. Málokdo z nás si asi umí představit, co dokáže zneužívání napáchat na dětské duši. 

OSPOD začal konat. Od toho tady ten OSPOD je, aby mohl zasáhnout, pokud se něco takového začne dít. Zde padlo zatím pouze podezření, nicméně co asi měli na tom úřadě dělat? Uvařit si kafe a počkat, jak se věc vyvine? Za měsíc? Za rok? Za dva? Dokud by otec nebyl pravomocně odsouzen, stále by byl podle našeho právního řádu nevinný. Měli tedy na OSPODu počkat, až proběhne i to další kolečko celé mašinérie? A co kdyby opravdu děti zneužívány byly? Není snad dospělý člověk se schopen snáze vyrovnat s tím, že se musí obhájit? Není ten dospělý člověk oproti těm dětem v tuto chvíli vlastně ve výhodě? Děti neputovaly do dětského domova ani jiného zařízení, putovaly ke své tetě a strýci, lidem, které znaly, matka je mohla navštěvovat, jen otec byl zatím jaksi odstaven na druhou kolej, než se to vysvětlí. Matce dokonce bylo nabídnuto, že děti mohou zůstat s ní, pokud se otec vystěhuje, matka zvolila variantu stěhování dětí k příbuzným. 

Policie začala také konat a po určité době vydala prohlášení, že o společné koupání a podobné aktivity, které matka popisovala na internetu a na kterých snad nikdo soudný nemohl vidět nic špatného, v tomto případě nešlo. Oč šlo už nám neřekli, ale jde zde o nezletilé děti, navíc na malém městě, pročež asi málokdo by těm dětem přál, aby si na ně pořád někdo ukazoval nebo v jejich přítomnosti útrpně hleděl, jaký jsou to chuděry maličkatý (ono se to asi beztak děje, ale olej do ohně netřeba přilejvat). 

Suma sumárum mám dojem, že od okamžiku, kdy padlo podezření, se všichni snažili nějak situaci vyjasnit, ať už to byla ona logoterapeutka či kdo to byl na samém začátku, psycholožka, OSPOD, který hledal variantu pro děti schůdnou, policie. Otec šel a oběsil se. Tragédie. Obzvláště, jestli se v této kauze jednalo o nějaké nedorozumění, špatné vyhodnocení situace. Matka stále trvá na jeho nevině. 

A já trvám na jednom jediném. Já bych NIKDY, opakuji NIKDY neposlala své dítě bydlet někam jinam, pokud bych byla postavena do situace dítě vs. chlap. NIKDY by nešlo to dítě ze svého domova. I kdyby si ten chlap měl postavit stan v nejbližším kempu a bivakovat tam ve spacáku do mínus dvaceti, i kdybych měla po nocích lepit pytlíky, aby měl peníze na ubytovnu, i kdybych měla prodat televizi, snubní prsten či cokoli dalšího, NIKDY bych neposlala své dítě bydlet k tetě, babičce, pratetě, kamarádce - NIKDY NIKAM. 

K tomuto článku mě vyprovokoval komentář Unie otců .... Pánové, já rozhodně nejsem zastáncem matek, které brání svým dětem ve styku s otcem a nasazují mu psí hlavu, aby každý měsíc lačně vyhlížely alimenty. Nesouhlasím s tím, jsem toho názoru, že děti mají právo na oba své rodiče, jakož oba rodiče mají právo na své děti. Ale přesto si myslím, že ani vy jste jim k tomu doma nesvítili. Nebo snad ano?

Komentáře

 1. Ivčo, já nevím jak bych se zachovala. Pokud bych věděla na 100%, že můj chlap je nevinnej a takhle křivě obviněnej, třeba bych mu chtěla dokázat, že stojím při něm, ukázat všem okolo (hlavně úřadům) - demonstrovat, že jejich obvinění nemá dopad na naši rodinnou soudržnost a hlavně dát tomu chlapovi pocit, že když už se všechno spiklo proti němu, že já mu věřím. Nevím, jestli bych uměla vystěhovat dítě někam k tetě, ale zároveň ani nevím, jestli bych se uměla zbavit manžela. Můj chlap je citlivej, takže věřím, že by měl velkej problém ústát, kdyby ho takhle obvinili.Dokonce si umím představit, že by se mohlo stát něco podobnýho, co v Nýrsku.... :(

  OdpovědětVymazat
 2. Také je v tom zaangažovaná naše známá ssonics- Soňa Szwajnochová. Jí také vzali děti a ona teď všude vypisuje jak ji OSPOD tyranizuje a chce odškodné několik milionů, v to jí má pomoct šíleny Stanley Bradly

  OdpovědětVymazat
 3. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Kolektivní rozum - Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60% větší šance na výhru

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu