Čtvrtá překážka

Jelena Iljinová


Tuto knihu jsme měli na chatě v knihovně. Teď ji mám u sebe já. Ruské vydání pod názvem "Četvertaja vysota" pochází z roku 1946. Tohle české vyšlo v roce 1951 a překladu se ujala Olga Ptáčková Macháčková. Vázané vydání stálo tehdy 60,- Kčs (uf). Již tyto informace naznačují, že se jedná o knihu čistě propagandistickou. Pojednává o dívce jménem Gulja Korolovová a dle úvodu není smyšlen. Takže ve stylu amerických filmů "Based on a true story". 

Kniha mapuje Guljin život od dětství až po její smrt. Gulja zahynula ve Velké vlastenecké válce a zůstal po ní syn Ježeček. 

Gulja byla žena opravdu statečná a bez váhání šla bránit svoji zem. Byla pyšná na možnost stanout v přední linii. Byla dokonce na Stalingradské frontě. 

Zde ukázka: 

Gulja přiběhla domů. Byla oblečena v dlouhém vojenském plášti, přepásaném řemenem. Pracovala už dávno v divisním štábu a matka nebyla překvapena, když ji uviděla ve vojenské uniformě.
"Proč tak brzy?" otázala se, když Gulja vešla. 
"Maminko," řekla Gulja slabě pohnutým hlasem. "Přišla jsem se rozloučit. Jedu na frontu."
"Je to možné, že tě odvedli? Vždyť máš dítě ...."
"Já, maminko, jedu dobrovolně. Nemohu jinak ......"

To bylo hrdinství, co? 

Každá doba potřebuje své hrdiny. I my své máme. Lidi, kteří zachránili tonoucího, pomohli někomu v nesnázích a tak. Máme své hrdiny. 

Tehdejší doba měla Gulju, statečnou Gulju, která nehleděla napravo, nalevo a vyrazila na frontu. Vysloužila si také následující hodnocení: 

"Komsomolka Korolovová svou osobní odvahou a hrdinstvím vzbuzuje u bojovníků nadšení k novým a novým hrdinským činům."

Napsal jí to její velitel pluku. 

Ještě, že je to všechno dneska jinak a naše statečnost spočívá v něčem úplně jiném. V čem? To nechť si doplní každý sám :-), ale každý z nás je víc nebo míň statečný, akorát to většina z nás nemá možnost projevit. Faktem ovšem zůstává, že v dnešním světě budeme mít jen opravdu těžko příležitost projevit svoji statečnost tak, jako kdysi Gulja. Naštěstí!!!

V blogu byly použity ukázky z knihy Čtvrtá překážka.


Komentáře

 1. Myslete si o tom, co chcete, ale já tuhle knížku v dětství milovala a četla pořád dokola. Asi to byla propaganda, ale pojem vlastenectví je dnes hodně zprofanovaný. Takže doufejme, že je to tak jak píšete a nebudeme mít příležitost svou statečnost prokazovat. Ale kdo sleduje děni ve světě, tak možná takový optimista není. Mne současná situace znepokojuje velmi a hlavně jako mámu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, i ja jsem tu knizku v detstvi milovala. Nasla jsem ji asi tak ve druhe tride v domaci knihovne a uplne mne uchvatila. Moje mamka ji mela schovanou jako pamatecni, dostala ji v roce 1951 jako darek k jezisku od znameho sveho otce - herce josefa vinklare. Ja jsem chtela od te dob byt tak statecna, skvela a spravedliva zrovna jako gulja. A moje panenky jsem mela pojmenovane po postavach z te knihy :-) minzly tyden jsem tu knizku znovu vyhrabala a asi ji znova prolistuju... :-)

   Vymazat
 2. Jé, že sem lezu...jestli to je ta, jak Gulja skákala do vody a překonávala straxh, tak tu jsem taky milovala a četla dokola. Stejně jako jsem milovala Juráška.A DOUFÁM, že ta příležitost opravdu nenastane (bohužel mne některé události dost znepokojují).
  Misicka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, je to ona Gulja. Juráška jsem taky četla, ale už si ho moc nepamatuju, zato Gulju ano.

   Ale co se týká Juráška, tak to snad byla jediná kniha, kterou byl schopen přečíst můj bratr :D

   Vymazat
 3. coz rozebrat Sofiinu volbu z ciste propagandistickyho duvodu mrk zajistila lepsi budoucnost synovi, byla statečna neda se nic delat.......my jsme statecni v tom ze odolavame reklame a nastraham podvodniku?

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu