neděle 2. prosince 2012

Zase jsem mimo

a zase jsem z toho překvapená. 


Představte si, že jsem si myslela, že k tomu, aby někdo zveřejnil vaše osobní údaje, je potřeba především váš souhlas. Notabene, když se jedná o číslo účtu. A ono nee. To jsem zase tedy probudila. Na to, aby někdo fláknul do éteru Vaše číslo účtu, je potřeba souhlas administrátora webu, nikoli váš. 

"Číslo účtu paní zveřejním až po svolení Missorky Mrk"
dočetla jsem se dnes zde

Ha a bylo to. Missorka asi povolení nevydala, tedy rozhodně ne dosud. Číslo účtu zatím nevisí, takže penízky posílat nemožno. Prý kdyžtak postačí poukázky. Ale o to mi nejde. 

Jde mi o to, že jestli jsem se něčemu ještě nedávno divila, tak teď už se fakt nedivím. Jojo, paní visí na veřejném webu celé jméno s adresou, tož bychom tam mohli ještě dodat to číslo účtu, pokud tedy Missorka bude souhlasit, aby to bylo komplet. Príma bude potom ještě doplnit, kolik kdo kdy poslal. Přidat informaci, že paní si to zrovinka teď jde vyzvednout a budeme vědět už opravdu úplně všechno. Aby nedošlo k nějaké nechtěné záměně, doporučuji doplnit ještě o fotografii. Pak už nebude chybět vůbec nic. 

Krásný první advent všem :-). A hlavně - sdílejte, sdílejte, sdílejte. A pokud možno se všemi :-). 

16 komentářů:

 1. Lidských práv se chudý člověk přece nenají, pryč s nima. Nějaká důstojnost, pche...

  OdpovědětVymazat
 2. Já se přiznám, že mě tohle zveřejňování soukromých údajů na netu děsí. Nedávno si neteř takhle veřejně vystavila na netu pin k telefonu, jméno tam má komplet celé, jej otec i adresu do kanceláře a kdy tam je a kdy tam není (ne tady u nás, v zahraničí a ještě v zemi, kde je tohle přímo pozvánka pro zloděje). Podle jména si někdo dohledal neteřin telefon (nepochybně visel na jiné stránce nebo možná taky přímo na jejím veřejném FB profilu) a dostávala faaakt moc pěkné SMS. Takové slušné a úplně neúchylné :D. Takže pominu-li jakoukoli právní stránku, paní s tím uveřejněním souhlasí, tak je to dost koleda o průšvih. A nemusí to být jen o tom, že někdo někoho může okrást, ale třeba i o tom obtěžování v různých formách. Nějaká hromadná SZ pro zájemkyně o adresu by byla vhodnější (a na tohle téma jsem napsala i zakladatelce diskuze SZ,nevidím důvod plevelit diskuzi, která je o něčem jiném, ale pro případné kritičky, ne, nepíšu nikomu za zády a ne, nikomu nic nezávidím :D ).
  Jindra

  OdpovědětVymazat
 3. Pokud bych byla v stejném srabu jako paní, neměla ani na jídlo pro děti a byla donucena o ně prosit jiným, myslím, že zveřejnění mého čísla účtu či adresy pro zaslání jídla by bylo to nejmenší. Adresa a plné jméno je citlivý údaj? Můžu si zajít ke zvonkům na vedlejším paneláku a hned si zjistím dvacet podobně citliých údajů. Není dávno měl každý doma Zlaté stránky, tam byly dokonce i ty telefonní čísla. Zloděje to spíš odradí, pro instantní polévky si tam nepůjde. Číslo účtu posílám každému, kdo si ode mě něco koupí přes inzerát nebo Aukro. Jinak bych samozřejmě mluvila o rodném číslu či číslu občanského průkazu. Jinak, že si někdo na internet vystaví fotku baráku s adresou a informací "dvacátého července odlétáme na Hawai", to už je jeho blbost. Stejně tak číslo mobilu. Vaše neteřinka se alespoň poučila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, kéž by se poučila, protože to bylo opravdu hodně nepříjemné. Obecně mi tohle přílišné zveřejňování vadí, nemyslím, že někdo půjde krást polévky v pytlíku :-), to fakt ne, ale lidé umějí být hnusní a to, že je někdo v nouzi, je neodradí se tak chovat. Bohužel. Člověk nikdy neví, co se v jaké hlavě zrodí. Ale není to nic proti nikomu, jen můj postoj všeobecně ke zveřejňování už osobnějších údajů na netu.
   J.

   Vymazat
  2. Osobním údajem je adresa a jméno. V tomto spojení je již možné identifikovat člověka. Zveřejnění ve Zlatých stránkách či čem ..... hmmmmmm, tomu se člověk ale může bránit tím, že nepožádá o zveřejnění.
   Na celém tom mne zarazilo především to, že zveřejnění čísla účtu má rozhodnout někdo, koho se to vůbec, ale vůbec netýká.
   A jestliže se někdo propere veřejně na netu, s tím, že je ve srabu, uvede se jeho celé jméno a adresa, myslím, že je to až moc údajů, které jsou obecně dost zneužitelné.
   A jistě, je to věc názoru. A já si prostě budu stát za tím, že až takto to na net nepatří. A už vůbec ne bez vědomí toho, koho se to přímo týká.

   I.

   Vymazat
  3. A jako to, že je to bez vědomí toho, koho se to týká, víš prosím pěkně jak? Já to pochopila tak, že paní o celé organizaci pomoci ví a souhlasí s ní i se zveřejněním údajů. Ten souhlas Missorky chápu jako další vpořadí (po souhlasu paní), jakožto majitel stránek by měla souhlasit s charitou, která se tam provozuje. Toť vše, nepřijde mi na tom nic senzačního.

   Vymazat
  4. A já to zase chápu tak, že se na netu vyvěšují cizí příběhy s identifikačními údaji. Souhlas být může nebo taky nemusí. V každém případě se mi to nelíbí. Na což mám své plné právo.

   Hmmmmmm, senzačního na tom jistě nic není. Spíš je to smutné.

   Vymazat
  5. No senzaci z toho děláš ty, hlavně tím, že zase překrucuješ a spekuluješ.
   Ano, líbit se ti to nemusí, ale pokud je někdo v takové nouzi, tak chápu, že o pomoc žádá i touto cestou.

   Vymazat
  6. Hmmmmmmm, nic nepřekrucuju, spekuluješ i Ty, milý anonyme. A senzace? Hmmmmmmmm, vyjádření názoru stává se senzací právě díky příspěvkům, jaký jsi zde předvedla Ty.

   Hezký den

   Vymazat
 4. Docela by mě zajímalo, jestli si uvědomuješ, že tím, že jsi dala na stránku link a ještě v závěru článku nabádáš čtenáře ke sdílení, sama citlivé údaje oné paní zveřejňuješ? Jakýpak je to pocit?

  OdpovědětVymazat
 5. Četla jsem odkaz na BC. Předpokládám, že iniciátorka pomoci s nickem Gretina potřebnou paní informovala. Ideálně předem - o možnosti pomoci s tím, že musí zveřejnit její jméno a adresu, v horším případě dodatečně, aby ji připravila na lavinu došlé pomoci.
  Ale jak znám tyhle případy, můžeš být v klidu, šílená matko :-) pokud lidé potřebují pomoc, považují za samozřejmé, že potenciální pomahači musí znát jejich osobní situaci, aby se mohli rozhodnout o tom, zda pomůžou, a znalost osobních údajů důvěru dárce posílí. Mimo svou práci a studium s dcerou trochu dobrovolničíme, občanská poradna, lidi v akutní hmotné nouzi, dramatické osudy.
  adresa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šílená matka je úplně v klidu a mimo.

   A děkuji za informaci o Tvé dobrovolnické pomoci, jistě si Tě všichni vážíme o to více.

   I.

   Vymazat
  2. To s klidem byl řečnický obrat, nebylo třeba reagovat, dokonce jsem to v první chvíli chtěla i napsat, že vím, že v klidu jsi a že se jedná o řečnický obrat :) Stejně tak info o naší práci mělo doplnit předtím sdělené v tom smyslu, že nesděluji pouze názor, ale zkušenost. Pak jsem si řekla, že by bylo zbytečné vysvětlovat, že obojí bude pochopeno správně. Já bych si totiž vybrala ze dvou možných vysvětlení právě to normální :) ale chápu, že někdo to má jinak. Nojo, dopustila jsem se holt chyby v tom, že podle sebe soudím tebe.
   adresa

   Vymazat
 6. no, vzhledem k tomu, že každý, kdo má živnosťák, má na webu tím pádem rodné číslo... a nejen na webu, ale na každý blbý faktuře, tak tohle je marginálie.

  Žerou mě ty hrátky, že rodné číslo je cosi tajného a nemůžeme vám to dát na průkazku, když to MUSÍM TISKNOUT NA KAŽDOU SVOJI FAKTURU každýmu svýmu zákazníkovi??? A notabene je to veřejný údaj dohledatelný v živnostenském rejstříku? Tak jakýpak štráchy s rodným číslem, ne?

  OdpovědětVymazat
 7. Nebud prekvapena :) Me uz jaksi na BC toto neprekvapuje...
  A o osobnich udajich vim sve, pracuji denne s citlivymi udaji zakazniku a nekteri jedinci jsou opravdu fikani, to by se Gretina asi divila, jak je pouhe jmeno a adresa zneuzitelne... Zvlast, kdyz to visi verejne vsem na ocim...
  L.

  OdpovědětVymazat